İyi Bir Espresso Yapmanın Püf Noktaları

Buraya tıklaİşletmelerimizde içecek hazırlama kısmında hazırladığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin standart olması için espressomuzun kusursuz ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle standart bir espressonun, kullandığımız ekipmanlar ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha kusursuz olacağını aklınızdan çıkarmayın.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devamı gelir son olarakta espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen hızlanıp yavaşlamayacak. Daha sonra sıkıştırma işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) koyduğumuz kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da metal tamper kullanmanızı öneririm. Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha doğru sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg baskı ile sıkıştırdıktan sonra espresso makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Sonra kaşığımızı makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu zaman zarfında aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. İyi bir espresso yapabilmeniz için süre önemli. 24 ila 30 saniye arasında 30 ila 32 ml espresso almamız gerekiyor. Eğer bu unsurlara uyuyorsa o zaman espressomuz kusursuz bir espressodur.
espresso makinesi
Fakat yürmidört saniyeden erken akmışsa 30 ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha sonra olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
Yirmidört saniyeden erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da öğütücümüz çok kalın öğütüyordur.

30 saniyeden sonra dolduysa
• Templeme işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da değirmenimiz çok ince öğütüyordur.
Hataları Çözme
İlk önce kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan az veya yüksek basınç uyguluyorsa, satıcınızdan destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru sıkıştırma çok önemli. Onbeş kilo basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bundan da emin olduktan sonra öğütücü kontrolü yaparak buraya tıkla kusursuz akışı sağlayabilirsiniz.
Eğer öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan süre tutarak tekrar yapın. Standardı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Eğer değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bu işlemleri denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *